Informacje medyczne Dolegliwości dłoniowe

Ręka składa się z wielu różnych kości (bones), mięśni (musculi) oraz więzadeł (ligamentiones) które pozwalają na wykonywanie bardzo dużej ilości precyzyjnych i zręcznych ruchów. Mięśnie i struktury kostne pozwalają również na wykonywanie ruchów pojedynczymi palcami. Tkanki które pomagają w ruchach stawów (articulationes) oraz więzadła są bardzo mocno unerwione. Występują trzy główne typy kości w dłoni:

  • paliczki (palanxes), jest ich 14 w jednej dłoni, i po trzy w jednym palcu, bliższy, środkowy i dalszy, wyjątkiem jest kciuk (pollicis), gdzie występują tylko dwa paliczki: bliższy i dalszy,
  • kości śródręcza (ossa metacarpales) jest ich pięć i tworzą środkową część dłoni,
  • kości nadgarstka (ossa carpea), jest ich osiem.

Kości nadgarstka połączone są z dwoma kośćmi przedramienia, z kością łokciową (os ulnae) i promieniową (os radius). Statyczne szyny dłoniowe oferowane prze firmę Orliman zostały tak zaprojektowane i wyprodukowane by zabezpieczały i skutecznie wspomagały proces leczenia różnych patologii dłoni i nadgarstka, paliczków dalszych, środkowych, bliższych, kości śródręcza, kości nadgarstka, kości łokciowej i promieniowej.

Zespół cieśni nadgarstka (syndroma canalis carpalis).

Symptomy: pierwszym najczęściej występującym objawem jest ból wędrujący w górę przedramienia, który odczuwany jest również w formie mrowienia oraz drętwienia kciuka, wskaziciela oraz palca środkowego. Bóle są szczególnie nasilone w nocy.

Główne przyczyny: 

  • monotonna, powtarzająca się praca, która powoduje wyczerpanie w tym samym czasie dłoni i palców,
  • monotonna praca rękami wyczerpująca nadgarstek, który jest ustawiony w wymuszonej pozycji lub obciążająca tylko palce, które w trakcie jej trwania odpowiedzialne są za chwytanie obiektów.

Ręka reumatyczna (manus rheumaticus). Ta jednostka chorobowa charakteryzuje się występowaniem silnego bólu, pojawianiem się i narastaniem deformacji w połączeniu ze stanem zapalnym. Istnieją także przypadki wymagające interwencji chirurgicznej i endoprotezoplastyki. Ortezy unieruchamiające zastosowane w sytuacjach ostrego zapalenia zapewniają pacjentowi ulgę poprzez odciążenie. Dzięki stałemu stosowaniu pozwalają także uniknąć postępu deformacji palców i dłoni.
Ręka pourazowa (manus posttraumaticus). Istnieją różne typy uszkodzeń, które nie muszą być zaopatrywane gipsem, lecz wystarczy odpowiednio dobrana łuska lub orteza. Złamania (fracturae) nadgarstka z przemieszczeniem kości, szczególnie w przypadku kości łódeczkowatej (os scaphoideum), kości śródręcza, kości palców, niestabilności promieniowo-nadgarstkowe i przyśrodkowo-nadgarstkowe są bardzo częstymi występującymi typami patologii. Unieruchomienie i odpoczynek połączone z korekcyjnym i fizjologicznie poprawnym ułożeniem segmentów kończyny zapewniają odpowiednie warunki do gojenia się uszkodzenia i są istotą leczenia w tego typu urazach.
W przypadkach zapaleń (inflammatio), zastosowanie stabilizatora z wyjmowaną szyną będzie wspomagać wycofanie się stanu zapalnego, a w dalszym etapie leczenia orteza może być używana bez szyny, jako ściągacz. W uszkodzeniach więzadeł i ścięgien oraz w zespole cieśni nadgarstka, odpoczynek jest istotą leczenia bólu i zapalenia.
Ręka porażona (manus paralysis), fizjologiczne ułożenie dłoni w ortezie bądź łusce odgrywa istotną rolę w profilaktyce deformacji i leczeniu porażeń dłoni i nadgarstka, szczególnie istotną rolę odgrywa w porażeniach spastycznych. Utrzymywanie lekkiego zgięcia grzbietowego nadgarstka zapobiega powstawaniu przykurczów zgięciowych ręki i palców. We wspomnianych wyżej przypadkach można zastosować łuski, ortezy obejmujące także kciuk, który może być ustawiony przeciwstawnie lub w przywiedzeniu. Tego typu zaopatrzenie jest szczególnie przydatne i pożądane w utrwalaniu osiągniętych postępów w procesie rehabilitacji. Ortezy i łuski powinny spełniać szereg wymagań, takich jak: wygoda, funkcjonalność, doskonałe przyleganie, atrakcyjny wygląd, lekka waga, łatwość w utrzymaniu higieny. Jednakże najważniejsze jest by stosowane zaopatrzenie reprezentowało wysoki poziom funkcjonalności w zabezpieczeniu dolegliwości dla której zostało zaprojektowane i wykonane.

Zobacz stabilizatory oraz ortezy, które mogą przynieść ulgę w bolesnościach dłoni.

Kategoria:


Dłoń

Artykuł w formacie PDF

otwórz pobierz powrót