Informacje medyczne Choroba Osgood-Schlatera

Choroba Osgood-Schlatera jest jedną z bardziej powszechnych chorób stawu kolanowego młodych sportowców. Wywołuje obrzęk (oedema), ból oraz przeczulicę (hyperaestesia) skóry, zlokalizowaną pomiędzy rzepką (patella) a guzowatością piszczeli (tuberositas tibiae). Najczęściej jest ona doświadczana przez dzieci w fazie szybkiego wzrostu, poprzedzającej okres dojrzewania lub bezpośrednio po jego spowolnieniu. Dodatkowe okoliczności, zakres i czynniki ryzyka tej choroby wiążą się bezpośrednio z niewielkimi urazami, do których bardzo często dochodzi w trakcie powtarzających się przeciążeń strefy wzrostowej. Przeciążenia występują bardzo często u intensywnie trenujących młodych lekkoatletów w wieku pomiędzy 10 a 15 rokiem życia. Problem ten dotyka również nastolatków grających w piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę, trenujących gimnastykę artystyczną i akrobatykę. Dolegliwość ta częściej dotyka mężczyzn niż kobiety i oczywiście tak samo wygląda rozkład wśród nastolatków. Szczególnie nasilona jest w dyscyplinach sportowych gdzie wykonywana jest duża ilość skoków.

Symptomy: Główne symptomy to bolesny obrzęk okolicy rzepki, dolegliwości mogą występować w jednym lub obu stawach kolanowych w jednym czasie. Pacjent może skarżyć się na ból kolana, który nasila się w trakcie biegu, skoków, wchodzenia po schodach. Okolica kolana jest bardzo wrażliwa na nacisk, a nieleczony stan zapalny przechodzi z łagodnego w ostry.

Leczenie: Leczenie rozpoczyna się od odpoczynku, okładów z lodu oraz podawania niesterydowych leków przeciwzapalnych (np.ibuprofen). W wielu przypadkach powyższy sposób postępowania powoduje poprawę. W przypadkach, w których dolegliwości nie ustąpią wskazane jest użycie szyny bądź innego zaopatrzenia ortopedycznego w celu zmniejszenia napięcia przyczepu końcowego mięśnia czworogłowego (ligamentum patellae) na guzowatości piszczeli. W rzadkich przypadkach wchodzi w rachubę chirurgiczne rozwiązanie problemu.

Leczenie ortezą SP-110 z silikonową pelotą podpierającą rzepkę jest wysoce skuteczne. Konstrukcja opaski oraz materiały, z których jest wykonana powodują, iż bardzo dobrze absorbuje ona wstrząsy i napięcia struktur miękkich okolicy stawu, które powstają podczas chodzenia, biegania i skoków. Silikon zastosowany w opasce podrzepkowej był używany w produkcji wkładek piętowych i wkładek, dzięki czemu posiada sprawdzoną wytrzymałości. Ponadto doskonale się dopasowuje, posiada pamięć kształtu i lekko ochładza okolicę ciała do której przylega. Orteza nie traci swojej skuteczności biomechanicznego oddziaływania podczas aktywności fizycznej.

Jeżeli interesują Cię konkretne rozwiązania pomagające w leczeniu choroby Osgood-Schlatera zapoznaj się naszymi produktami.

Kategoria:


Kolano

Produkty:


Neoprenowy stabilizator rzepki 4111 Neoprenowa opaska podrzepkowa 4110 Opaska podrzepkowa SP-110

Artykuł w formacie PDF

otwórz pobierz powrót

Informacje medyczne Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza (osteoporosis) jest chorobą, która powoduje iż kości stają się delikatne i bardziej podatne na złamania (fracturae), trzony kręgów (corpus vertebrae) ulegają deformacji co pogarsza biomechaniczne funkcje kręgosłupa (columna vertebrae). Jeśli schorzenie to nie jest leczone lub nie prowadzona jest profilaktyka, choroba może postępować bezobjawowo i bezbólowo. Bardzo często pierwszym sygnałem toczącego się procesu jest złamanie szyjki kości udowej (fractura collum femoris), kręgosłupa i nadgarstka. Złamania kręgów (fractura corpus vertebrae) powodują powstawanie deformacji kręgosłupa co powoduje obniżenie wysokości ciała oraz powstanie kifozy piersiowej oraz lordozy lędźwiowej.

U kobiet osteoporoza występuje cztery razy częściej niż u mężczyzn. Rozrzedzenie struktury kości następuje na skutek zmniejszenia produkcji estrogenów przez jajniki (charakterystyczne hormony kobiece odgrywające główną rolę w gospodarce wapniowej kości).

Osteoporoza powoduje 1 300 000 złamań rocznie, co trzecia kobieta w wieku powyżej 50 roku życia cierpi z powodu złamań kręgów kręgosłupa powodujących zwiększanie nacisku na rdzeń kręgowy (medulla spinalis).

Etiologia: 

  • idiopatyczna: polekowa, na skutek terapii hormonalnej, pooperacyjna, na skutek zaburzeń endokrynologicznych,
  • postmenopauzalna: jako następstwo spadku poziomu estrogenów,
  • przedstarcza i starcza: jako następstwo zaawansowanego wieku, obniżenie poziomu hormonów, zmiana diety, powstawanie symptomów bólowych w kościach, deformacje i skracanie długości kości, zrzeszotnienie kości, obniżenie aktywności ruchowej, złamania spontaniczne kości.

Czynniki ryzyka zwiększające ryzyko wystąpienia osteoporozy: 

  • menopauza,
  • niska aktywność ruchowa lub jej brak,
  • palenie tytoniu,
  • występowanie choroby w rodzinie.

Osteoporoza jest częstą chorobą i choruje na nią ponad 28 milionów ludzi. Obecnie osteoporoza jest leczona hormonalnie estrogenami w stosowanej w domu terapii, prowadzi się profilaktyka złamań, stosuje się specjalistyczne zaopatrzenie ortopedyczne (np. Bodyostec), które zapewnia stabilizację i podparcie kręgosłupa.